środa, 10 maja 2023

Kannabigerol CBGKannabidiol (CBD) i kannabigerol (CBG) to całkowicie różniące się od siebie kannabinoidy będące składową konopi. Każdy z nich ma indywidualną strukturę chemiczną i występuje w innych stężeniach. Co prawda CBG występuje w bardzo śladowych ilościach (ok. 1% w stosunku do zawartościvreszty substancji w konopi), jednak bez wątpienia stanowi jeden z ważniejszych kannabinoidów, ponieważ jest fundamentem dla pozostałych związków powstających w całej roślinie. Warto jest więc dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. 

Niesamowity, często niedoceniany przez swój niewielki udział ilościowy w całej konopi kannabigerol zaskoczył naukowców swoimi właściwościami. Po latach badań okazało się, że jest on w stanie nie tylko samodzielnie wykazywać szereg dobroczynnych działań, ale pełni także kluczową rolę we współpracy z innymi kannabinoidami, co stało się powodem do tego by przebadać go w znacznie szerszym stopniu. Jak się okazało... to był właściwy kierunek.
Kannabigerol to nietoksyczny kannabinoid występujący w roślinach z konopi. CBG z naukowego punktu widzenia jest niekwasową formą kwasu kannabigolowego (CBGA), macierzystą cząsteczką, z której wytwarza się wiele innych kannabinoidów. Kannabigerol jest animatorem trzech głównych gałęzi kannabinoidów: kwasu tetrahydrokanabinolowego (THCA), kwasu kanabidiolowego (CBDA) i kwasu kanabenzoesowego (CBCA). CBG nie jest psychoaktywny, wywiera wpływ na dwa podstawowe receptory w naszym organizmie - 5HT1, który wspomaga uwalnianie serotoniny oraz areno receptor, który kontroluje poziom wydzielania adrenaliny i noradrenaliny w całym ośrodkowym układzie nerwowym. To w praktyce oznacza, że jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z depresją, nerwicą lękową, a także bezsennością, Badania naukowe udowodniły też, że CBG stymuluje neurogenezę - powstawanie nowych komórek nerwowych. 

 

Właściwości lecznicze CBG:

Ból, lęk – CBG ma właściwości łagodzące ból, szczególnie ból neuropatyczny. CBG zmniejsza lęk i napięcie mięśni oraz działa przeciwdepresyjnie.

Zapalenia, problemy trawienne – wspomaga leczenie zapalnej choroby jelit, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Mikroorganizmy - CBG wykazały selektywną aktywność przeciwdrobnoustrojową przeciwko Mycobacterium.

Działanie naskórne – CBG ma właściwości nawilżające oraz aktywnie wspomaga leczenie chorób skóry.

Jaskra – wykazano, że CBG łagodzi ciśnienie wewnątrzgałkowe, co może być korzystne w leczeniu jaskry.

Działanie neuroprotekcyjne – wykazano, że CBG ma właściwości neuroprotekcyjne i może okazać się obiecujący w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Huntingtona i stwardnienie rozsiane.

Działanie antyseptyczne – CBG ma właściwości antyseptyczne, a badania sugerują, że może być skuteczny w zwalczaniu superbakterii MRSA.

Działanie przeciwnowotworowe - CBG wykazuje obiecujące właściwości dla potencjalnego leczenia szerokiego zakresu nowotworów, w tym raka sutka, wątroby, płuc, trzustki, skóry, jajnika, nerek, pęcherza i okrężnicy.